Patraukliai atrodantys sveiki dantys yra labai svarbūs gerai mūsų savijautai. Dantų neišsaugojusio žmogaus laukia gausybė nepatogumų. Neestetiška išvaizda toli gražu nėra didžiausia bėda – iškyla grėsmė viso organizmo veiklai.
Ne tik dėl grožio
Ne visi gali pasigirti gražia šypsena. Tikrai ne vieno burnoje yra tuščių tarpelių – trūksta vieno ar kelių dantų, kurie yra išrauti ar iškritę. Atrodo, kas čia tokio – turime jų dar ne vieną dešimtį, tačiau motulė gamta ne veltui mums į burną pribėrė tiek dantų – ji puikiai paskaičiavo, kiek ir kokių reikia maistui tinkamai susmulkinti. Gerai nesukramtytą maistą sunkiau virškinti, todėl gali sutrikti virškinamojo trakto darbas. Praradus krūminius dantis, pažemėja sąkandžio aukštis, nusidėvi priekiniai dantys, ima traškėti, skaudėti apatinio žandikaulio sąnarys. Smarkiai pasikeičia išvaizda – padaugėja veido raukšlių, įkrinta skruostai. Nuo dantų skaičiaus priklauso, kaip aiškiai galite ištarti žodžius. Dantų netekę žmonės vengia šypsotis, susiduria su psichologinėmis problemomis, keičiasi kalbos maniera.
Protezai ar implantai?
Išimami dantų protezai – kasdienis daugybės solidaus amžiaus žmonių palydovas jau daugelį metų. Tiesa, jau yra ir pranašesnių dantų pakaitalų – dantų implantų. Pacientams, kurie dėl traumos, ligos ar karieso prarado vieną ar daugiau dantų, gali būti įsriegiami implantai.
Danties implantas – tai nedidelis titano gabalėlis, įtvirtinamas į žandikaulį prarasto danties šaknies vietoje. Implantas įsriegiamas į kaulą chirurginiu būdu, naudojant vietinius anestetikus. Nustatyta, kad kaulas tvirtai susijungia su titanu. Užgijus žaizdai, dirbtinė šaknis tampa pagrindu, prie kurio tvirtinami atskiri dantų vainikėliai ar keletą dantų apimantys tiltai. Dantų implantai gali būti naudojami įvairiose situacijose: vienam dančiui atkurti (tokiu atveju nereikia šlifuoti gretimų dantų), fiksuotam tiltui laikyti, galima atsisakyti išimamų protezų, pakeičiant prarastus dantis implantais, arba galima stabilizuoti turimus išimamus protezus.
Implantai perduoda kramtymo jėgą žandikauliui, o tai padeda išsaugoti kaulą. Tai vienas svarbiausių privalumų.
Nuo ko pradėti?
Dantų implantavimas – tai komandinis paciento, burnos chirurgo ir protezuojančio gydytojo darbas.
Implantuojantis gydytojas ištiria burnos ertmę, kaulo kiekį ir parenka reikiamą gydymą, protezuojantis gydytojas sudaro trūkstamų dantų atkūrimo planą. Pagal tai, kokį protezo tipą pasirinks pacientas, nusprendžiama, kiek, kur ir kokių implantų reikia.
Tuomet į kaulą įsriegiamas implantas, naudojant vietinį nuskausminimą. Po operacijos praėjus 7-10 dienų išimami siūlai ir prasideda gijimo procesas, kuris paprastai trunka 4 mėn. (apatiniame žandikaulyje pakanka ir 3 mėn.). Toliau atliekama nedidelė operacija, atidengiant implanto viršūnę, prie kurios gydytojas pritvirtina atramą, ant kurios vėliau bus pritvirtintas dantis arba tiltas. Tai trumpa procedūra, kuri atliekama naudojant vietinį nuskausminimą. Paskutinė gydymo fazė – protezavimas. Gydytojas nuima implantų atspaudą, pagal kurį bus gaminami protezai. Geram estetiniam rezultatui pasiekti gali prireikti keleto vizitų. Baigus protezuoti, dantys atrodys natūraliai. Gydymo laikotarpiu pacientas turi nešioti laikiną protezą.
Implantuoti gali ir bendrosios praktikos odontologai, bet geriausi rezultatai pasiekiami, kai implantus įsriegia gydytojai specialistai – veido ir žandikaulių srities chirurgai, burnos chirurgai ir periodontologai.
Kad implantas prigytų, reikia pakankamo kaulo audinių kiekio. Kai kurių pacientų kaulo audinių nepakanka, tad kaulą reikia atkurti. Žmonėms, neseniai netekusiems vieno ar keleto dantų, planuojant ir atliekant dantų implantaciją problemų paprastai neiškyla. Žandikaulio kaulas būna sveikas, nesutirpęs, į jį galima įsriegti vieną ar keletą reikiamo dydžio ir diametro implantų. Kai žmogui dėl periodonto ligos ar seniai išrautų dantų sutirpęs žandikaulio kaulas arba traumos metu prarasti dantys, reikalingos papildomos chirurginės intervencijos prarastam kaulo tūriui ir formai atkurti.
Viršutiniame žandikaulyje atliekama sinuso dugno (orinės ertmės) pakėlimo operacija – padidinamas žandikaulio keteros aukštis, į sinuso dugną pridedant kaulo. Po šios operacijos laukiama 6-9 mėnesius, kol įdėtas kaulas persitvarko – apauga kraujagyslėmis ir tampa nuosavu. Tuomet jau galima įsriegti implantus.
Apatiniame žandikaulyje, kai ketera labai plona ir į ją techniškai neįmanoma įsriegti implanto, atliekamas kaulo bloko persodinimas. Tai operacija, kurios metu kaulo gabalėlis išimamas iš vienos žandikaulio ar kitos kūno vietos ir pritvirtinamas toje žandikaulio vietoje, kurioje planuojama implantacija.
Jeigu kaulo likę labai mažai, žandikaulis – visai bedantis, galima sriegti mini implantus. Svarbu, kad natūralūs dantys ir audiniai aplink implantus būtų sveiki.
Kainą lemia daugelis dalykų
Gydymo kainą lemia tai, kiek implantų reikia įsriegti, kiek trūkstamų dantų atstatyti, kokie implantai bus pasirinkti ir papildomos kaulo atstatymo procedūros, kurių gali prireikti prieš implantaciją. Kaina priklauso ir nuo ant implanto pasirinkto protezo. Jų kaina labai įvairi, tačiau kokybę pasako ne ji, o kompanijos patikimumas.
Pasirinkto protezo kaina priklauso nuo jo tipo, gaminimo būdo. Ant implanto yra prisukama atrama, kuri atstoja danties vainiką. Ji gali būti standartinė, pasiūlyta gamintojo, arba individuali. Standartinė atrama kainuoja mažiau nei individuali, tačiau geresnė protezo kokybė ir estetinis vaizdas pasiekiamas gaminant individualią. Ant implantų fiksuojami protezai dažniausiai gaminami iš metalo keramikos. Galima gaminti ir cirkonio keramikos protezus, tačiau jie yra brangesni.
Atstatant visą žandikaulį su implantais, protezai gali būti gaminami iš metalo keramikos su dirbtinėmis dantenomis, be jų ar netgi naudojant specialiu būdu pagamintus plastikinius protezus su dantenomis.
Nėštumo metu implantaciją verčiau atidėti. Nepakankama arba bloga burnos higiena taip pat yra labai didelis rizikos veiksnys, galintis sąlygoti implantacijos nesėkmę.
Kiek implantų reikia?
Tai priklauso nuo netektų dantų skaičiaus ir planuojamo protezo. Pilni išimami protezai gali būti tvirtinami ant dviejų implantų. Galite nesibaiminti, kad protezai iškris, ir užtikrintai kramtyti įvairius maisto produktus. Norėdami išvalyti savo dantų protezus, galite juos išimti, o jiems pritvirtinti nereikės jokių protezams skirtų klijų.
Siekiant, kad dantų protezas laikytųsi dar tvirčiau, prie žandikaulyje įsriegtų dviejų ar daugiau implantų pritvirtinama sija. Ji suteikia patikimą atramą išimamiems dantų protezams.
Jei implantų įsriegiama dar daugiau, ant jų tvirtinamas dantų tiltas – neišimamas dantų protezas, kai ant implantų tvirtinami natūraliai atrodantys dirbtiniai dantys. Tai ilgalaikis sprendimas, kuris leidžia išsaugoti žandikaulio kaulą, visiškai atkuriama kramtymo funkcija, išlieka nepakitęs skonio pojūtis.
Jei viršutinis žandikaulis visiškai be dantų, reikėtų 6-8, o apatiniam – 4-6 implantų, priklausomai nuo pasirinkto protezo tipo.
Itin reklamuojama metodika „All-on-4“ leidžia išvengti sudėtingų kaulo priauginimo operacijų, nes implantai sriegiami į tas žandikaulio vietas, kur užtenka kaulo. Norint visiškai atkurti vieną žandikaulį, vietoj tradiciškai naudojamų 6-8 implantų naudojami tik keturi. Tai iš esmės keičia visą gydymo eigą ir išlaidas.
Tačiau įsriegus tik keturis implantus padidėja tikimybė, kad sulūš ant jų pagamintas protezas, nes jį veikia didesnės laužimo jėgos. Reikėtų atsižvelgti ir į amžių. Jei žmogus jauno ar vidutinio amžiaus – tai keturi implantai tikrai nėra patikima, nes susidarys lėtinis metalo „nuovargis“ – jis gali sulūžti.
Daug girdime apie vienmomentės implantacijos privalumus. Tai galimybė įsodinti implantą į ką tik pašalinto danties vietą. Ant implanto iš karto pritvirtinami laikini dantys, o po kelių mėnesių jie pakeičiami nuolatiniais. Tačiau tai labai rizikinga procedūra, nes implantas įsriegiamas į dar nesugijusį kaulą, kurio forma gydama keičiasi, todėl patartina ištraukus dantį palaukti bent du mėnesius ir tik tada atlikti implantacijos procedūrą.
Ilgaamžiškumas…
Ilgalaikė implantų sėkmė priklauso nuo daugelio faktorių, pirmiausia – nuo kaulo storio ir kokybės. Kuo daugiau ir kuo geresnės kokybės kaulas, tuo didesnė tikimybė, kad implantas prigis geriau ir ilgam. Be abejo, implantų ilgaamžiškumui labai didelę įtaką turi paciento asmeninė implantų priežiūra pasibaigus gydymui. Kas 4-6 mėnesius implantus reikia profesionaliai valyti pas burnos higienistą ir bent kas metus atvykti patikrinti pas odontologą. Trečias nulemiantis faktorius yra implantuojančio gydytojo patirtis ir gebėjimai. Svarbus faktorius yra ir kokybiškai atliktas protezavimas.
Dantų implantų neveikia dantų kariesas, bet jų netekti galima dėl periimplantito – gleivinės ar kaulo uždegimo aplink implantus. Jis gali sąlygoti kaulo netekimą, o šis – implanto praradimą. Dažniau periimplantitas pasireiškia daug rūkantiems, sergantiems diabetu, prastai besilaikantiems burnos higienos ir kai gleivinė aplink implantą yra plona.
Negalima galvoti, kad dantų pakeitimas implantais – tai gydymas visam gyvenimui. Šis gydymo būdas nėra pigus, tačiau tinkamai prižiūrimi nauji dantys tarnaus ilgai ir bent tam tikrą laiką išvengsite išimamų protezų.
Agnė Markevičienė (Gairionytė)
2012-10-13 10:45
http://etaplius.lt/kuo-pa%C2%ADkeis%C2%ADti-ne%C2%ADtek%C2%ADta-dan%C2%ADti/