Žmogus miego karalystėje praleidžia beveik trečdalį savo gyvenimo. Nuo miego kokybės priklauso jo fizinė ir emocinė būsena. Tai esminis gyvenimo poreikis, toks pat svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Šiuolaikinis gyvenimo tempas daugelį dienos darbų ir laisvalaikio formų perkelia į naktį. Tačiau miegas yra rimtas ir žmogaus organizmui svarbus dalykas. Miegant atkuriamos protinės ir fizinės jėgos, stiprinama atmintis. Nakties poilsis taip pat labai svarbus organizmo imuninei sistemai. Ilsintis kaupiama ne tik nauja energija, bet ir svarbios aktyviosios medžiagos, reikalingos organizmo gynybinei sistemai kovojant su peršalimo ligomis ir infekcijomis.
Maždaug pusė pasaulio gyventojų rizikuoja susidurti ar jau susiduria su kokiomis nors miego problemomis. Tiems, kuriuos kankina nemiga, miegas tampa išsvajota prabanga. Be to, miego sutrikimai smarkiai sustiprina kitų ligų poveikį.
Pirmieji požymiai
Tik gerai išsimiegojęs žmogus būna darbingas, žvalus, geros nuotaikos. Kai tai nepavyksta, nukenčia visi gyvenimo aspektai. Dabar maždaug pusė pasaulio gyventojų rizikuoja susidurti ar jau susiduria su kokiomis nors miego problemomis. Tiems, kuriuos kankina nemiga, miegas tampa išsvajota prabanga. Be to, miego sutrikimai smarkiai sustiprina kitų ligų poveikį.
Vienas iš daugiau nei 90 miego sutrikimų, pasireiškiantis kvėpavimo sutrikimu miegant – tai miego apnėja. Negydoma ji trukdo kokybiškai išsimiegoti. Kai kvėpavimas sustoja dešimt ar daugiau sekundžių, o per valandą būna keletas tokių pauzių, žmogus išmušamas iš natūralaus miego ritmo. Tai reiškia, kad sergantis žmogus daugiau laiko praleidžia paviršinio miego fazėje nei gilaus, atstatomojo, kuris ypač svarbus tam, kad būtumėte energingas, protiškai ir fiziškai produktyvus dieną.
Nors miego apnėja gydoma, labai dažnai ji laiku nediagnozuojama. Negydoma miego apnėja gali būti pavojinga gyvybei, todėl labai svarbu laiku kreiptis į gydytojus, jei jūs ar jūsų mylimasis įtariate ja sergą.
Reikėtų susirūpinti pajutus bent vieną iš pagrindinių ligos simptomų: garsų ar lėtinį knarkimą, prislopintą šnarpštimą ar atsidusimą, kvėpavimo nutrūkimo epizodus miegant, mieguistumą dieną, nepaisant miegojimo trukmės, prabudus juntamą sausumą burnoje, ryklės perštėjimą, neramų miegą bei nemigą.
Ar tai tik knarkimas?
Ne kiekvienas, kuris knarkia, serga miego apnėja ir ne kiekvienas, kuris serga, knarkia. Tai kaip atskirti? Geriausiai ligą apibūdinantis veiksnys – savijauta dieną. Normalus knarkimas nėra susijęs su miego kokybe taip, kaip miego apnėja, kai kenčiate nuo didelio nuovargio ir mieguistumo dieną.
Kiekvienas gali sirgti miego apnėja – jauni, seni, vyrai, moterys ir netgi vaikai. Labiau ja sirgti rizikuoja 65 m. ir vyresni, turintys antsvorio, rūkantys vyrai. Kiti veiksniai: storas kaklas, pakrypusi nosies pertvara, nusklembtas smakras, padidėjusios tonzilės ar adenoidai (dažniausia vaikų sirgimo priežastis).
Tenka keisti įpročius
Vienas svarbiausių dalykų, padedančių sėkmingai gydyti miego apnėją, yra nemigos priežasčių analizė ir suvokimas. Pacientas turi būtinai kreiptis į specialistus, kurie turėtų ištirti kvėpavimo takus, kad rastų susiaurėjusią kvėpavimo takų vietą. Miegančiam pacientui atliekami specialūs tyrimai: matuojamas deguonies kiekis kraujyje, įrašomi knarkimo garsai, oro judėjimas pro burną ir nosį, krūtinės judesiai, matuojamas ir miego gylis, kojų judesiai ir kt. Svarbu įsitikinti, kad mieguistumo nesukelia kitos priežastys.
Švelni miego apnėja gydoma keičiant įpročius. Patartina numesti svorio, mesti rūkyti, vengti alkoholio, migdomųjų ir raminamųjų vaistų, dvi valandas prieš miegą vengti kofeino ir nevalgyti, laikytis miego režimo, miegoti ant šono, aukščiau pakelta galva.
Yra sukurti burnos įtaisai, padedantys palaikyti laisvus kvėpavimo takus, kurie gali sumažinti knarkimą trim skirtingais būdais. Kai kurie įtaisai patraukia žandikaulį į priekį, kiti pakelia minkštąjį gomurį, treti prilaiko liežuvį, kad neužkristų atgal ir neblokuotų kvėpavimo.
Taip pat populiarus gydymo būdas – teigiamo slėgio aparatas. Jis, sujungtas su ant veido uždėta kauke, palaiko oro slėgį kvėpavimo takuose ir neleidžia jiems subliūkšti. Naudojant tokį aparatą, pasiekiamas geras gydymo efektyvumas, tačiau prietaisą toleruoja tik apie 45 proc. ligonių. Labai svarbu, kad aparatą pritaikytų gydytojas. Būtina pas specialistą lankytis profilaktiškai. Visi šie specialūs prietaisai iš pradžių kelia tam tikrą diskomfortą burnoje, tačiau po kurio laiko priprantama.
Chirurginis gydymas
Miego apnėjos negalima gydytis pačiam, vartojant be recepto parduodamus vaistus. Įtarus šią ligą, būtina kreiptis į gydytoją odontologą, burnos chirurgą, veido ir žandikaulių chirurgą, ausų, nosies ir gerklės ligų specialistą. Kai nepadeda konservatyvios gydymo priemonės, taikomas chirurginis gydymo metodas.
Šis lėtinis miego trūkumas sutrikdo ne tik ramų žmogaus poilsį, bet turi ir daug skaudesnių padarinių. Dėl sulėtėjusių refleksų ir sumažėjusios koncentracijos padidėja nelaimingų atsitikimų rizika, mažėja darbo našumas, kyla tarpusavio santykių problemų. Miego apnėja gali sukelti rimtų sveikatos problemų: diabetą, padidėjusį kraujospūdį, širdies ligas, infarktą, svorio prieaugį, impotenciją. Liga gali lemti depresiją, neproduktyvų darbą, sutrikdyti mokymąsi. Tik laiku pastebėję ligą ir tinkamai gydydamiesi galite kontroliuoti simptomus, susigrąžinti kokybišką miegą ir pradėti mėgautis gyvenimu iš naujo.
Agnė Markevičienė (Gairionytė)
http://savaitrastis.siauliaiplius.lt/main/turinys/sveikata/1/7660
UAB Dantida
Žemaitės g. 17
I-V: 8:00-19:00
8 655 21155