„Negyvi“ – taip liaudiškai vadinami dantys, kuriems buvo atliktas endodontinis gydymas. Tiesa, kartais tokie dantys ima ir „atgyja“, apie save primindami įkyriu maudimu arba kitais nemaloniais simptomais. Tuomet greičiausiai teks pergydyti dantų šaknų kanalus.

Skauda, nors neturėtų

Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama pulpa – danties ertmę užpildantis audinys, kurį sudaro nervų galūnės, kraujagyslės, įvairios ląstelės. Pašalinus pulpą, nebelieka nervų galūnių, kurios centrinei nervų sistemai perduoda signalus apie skausmą, įvairius dirgiklius. Dantis tampa nejautrus, „negyvas“.

Todėl nemažai žmonių nustemba, jeigu jiems pradeda tokį dantį skaudėti. O iš tiesų skauda audinius, į kuriuos dėl nesėkmingo arba nekokybiško endodontinio gydymo išplito infekcija.

Apie infekciją sufleruoja ne tik skausmas, bet ir jausmas, kad dantis yra „pakeltas“, tai išnykstantis, tai vėl atsirandantis pūlinukas ties dantimi, uždegiminis skystis, sutinęs žandas, pakilusi kūno temperatūra ir t. t.

Veikia širdį

Į šiuos simptomus neretai numojame ranka: į gydytoją nesikreipiame ir griebiamės pirmų po ranka pasitaikiusių antibiotikų. Pastarieji infekciją kuriam laikui nuslopina, tačiau iki galo jos neišgydo.

Nusilpus organizmo imuninei sistemai, simptomai pasireiškia iš naujo. Beje, jeigu žmogaus imuninė sistema stipri, o uždegiminis procesas lėtinis, simptomų gali nebūti. Tačiau tai nereiškia, kad dantis yra sveikas. Bėgant laikui, infekcijos židinys niekur nedingsta, tik didėja.

Blogiausia tai, kad infekcija dantų šaknų kanaluose patenka į bendrą kraujotakos sistemą ir apkrauna širdį bei kitus organus. Tad ji net kelis kartus padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Be to, nepastebėta infekcija arba uždelstas gydymas kaip taisyklė pasireiškia pačiu netinkamiausiu metu: savaitgalį, išvykus atostogauti, prieš didžiausias metų ar asmenines šventes.

Rizikos grupė

Neverta laukti – į gydytoją reikia kreiptis vos pajutus pirmuosius simptomus. Tada infekcija bus pastebėta laiku, gydymas truks trumpiau, bus mažiau skausmingas, turės geresnius rezultatus ir kainuos pigiau.

Net ir neturint nusiskundimų, dėl pakartotinio endodontinio gydymo pasitarti rekomenduojama ir tiems žmonėms, kurių dantų šaknų kanalai buvo gydyti prieš 15–20 metų. Anksčiau dantų šaknų kanalai būdavo plombuojami ne iki pat viršūnės, odontologai rasdavo ne visus smulkius kanalėlius, dėl instrumentų netobulumo būdavo sudėtinga plombuoti labai lenktus kanalus, buvo plombuojama nelabai tinkamomis ir biologiškai nesuderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika ir kontrolė.

Kodėl reikia kaiščio ir  vainikėlio?

Danties šaknų kanalų pergydymo metu yra pašalinama šaknies kanaluose buvusi medžiaga. Tuomet kanalai formuojami ir plombuojami iš naujo.

Sugydžius danties šaknies kanalus, labai svarbu kuo greičiau atstatyti danties vainiką tam, kad infekcija nepasikartotų. Jei pažeidimas nedidelis, užtenka dantį užplombuoti, tačiau dažniausiai prireikia kaiščio ir vainikėlio. Jei tik įmanoma, geriau naudoti stiklo pluošto kaištį, kuris yra lankstesnis ir estetiškesnis nei metalinis kultinis kaištis. O vainikėlis yra reikalingas tam, kad apgaubtų danties sieneles ir apsaugotų jį nuo galimo skilimo, mat endodontinio gydymo metu dantis susilpninamas.

Endodontinis gydymas – investicija

Pergydant dantų šaknų kanalus, išauga rizika, kad šaknis lūš ir dantį teks pašalinti. Būtent todėl endodontinį gydymą vertėtų patikėti profesionaliems specialistams, turintiems modernią įrangą.

Geriausia, jei procedūrą atlieka dantų šaknų kanalų gydyme besispecializuojantys gydytojai – endodontologai. Nepakeičiamas jų „instrumentas“ – mikroskopas. Per mikroskopą galima pamatyti tai, ko neįmanoma matyti plika akimi, pavyzdžiui, iki galo nepasiektus ar nerastus dantų šaknų kanalus. Taip pagerinamas darbo tikslumas, išvengiama galimų komplikacijų ir pasiekiami puikūs gydymo rezultatai.

Žinoma, dėl modernios įrangos bei medžiagų pakartotinis endodontinis gydymas yra sąlyginai brangus. Be to, mokame ir už gydytojo žinias, patirtį, kruopštų darbą, nes dantų šaknų kanalų pergydymas yra sudėtinga procedūra, bet ji padeda išsaugoti savą dantį. O kiekvienas išsaugotas dantis yra didžiulis turtas ir investicija.

Netinkamai sugydyti dantų šaknų kanalai užkerta kelią protezavimui

Apie dantų šaknų kanalų gydymą ir pergydymą pasakoja protezuojanti gydytoja Agnė Markevičienė:

– Norint gerai sugydyti arba pergydyti dantų šaknų kanalus, būtinos ne tik žinios, gydytojo patirtis, kompetencija, kruopštumas, įgūdžiai, bet ir tinkami instrumentai bei naujausia įranga. Odontologijos klinikoje „Dantida“ naudojama moderniausia įranga: dentalinis mikroskopas, kuris leidžia matyti didesnį ir aiškų vaizdą, lankstaus lydinio mašininiai instrumentai, kurių dėka darbas vyksta greičiau ir kanalai išvalomi kokybiškiau.

Naudojame šiuo metu pažangiausią ir efektyviausią šaknies plombavimo metodiką – termoplastinės (karštos) gutaperčos kondensaciją. Šis būdas pranašesnis tuo, kad hermetiškai užpildo ne tik pagrindinius kanalus, bet ir šoninius kanalų atsišakojimus trimatėje erdvėje. Tai garantuoja ženkliai geresnes gydymo prognozes, taip pat maksimaliai sumažina šaknies lūžio galimybę plombavimo metu.

Darbiniam ilgiui stebėti ir šaknų kanalų pildymo kokybei vertinti daromos skaitmeninės radiogramos, kurių apšvita kelis kartus mažesnė už įprastines. Aktualu ir tai, koks laikinas užpildas naudojamas tarp gydymo etapų, kad jis būtų hermetiškas ir nepralaidus aplinkos teršalams iki kito vizito pas gydytoją. Labai svarbu naudoti ir koferdamo sistemą, kuri leidžia izoliuoti vieną dantį nuo kitų dantų, minkštųjų burnos audinių, seilių, taip pat apsaugo pacientus nuo galimo instrumento prarijimo, šaknų kanalų dezinfekcinių skysčių patekimo į burną.

Beje, jeigu dantų šaknų kanalai sugydyti netinkamai, danties negalima protezuoti. Prieš protezuojant, visuomet pirmiausia darome dentalinę rentgeno nuotrauką šaknies kanalų pildymo kokybei įvertinti ir, jei reikia, juos pergydome. Taip sumažinama pakartotinės infekcijos rizika ir garantuojamas ilgesnis protezų naudojimo laikas.

 

 

Gabrielė Pastauskaitė

2017-02-12

http://etaplius.lt/dantu-saknu-kanalu-pergydymas-misija-imanoma/