Periodontologija - tai aplink dantis esančių audinių ligų, tokių kaip gingvitas bei periodontitas profilaktika ir gydymas. Šias dantenų ligas dažniausia išprovokuoja burnos higienos nesilaikymas, žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, dantų apnašas bei dėl jo susidarantys dantų akmenys.
Gingivitas - dantenų uždegimas. Tai dažniausiai pasitaikanti periodonto liga, kai pažeidžiamos tik dantenos.
Pagrindiniai gingivito simptomai:
Gingivitą dažniausiai sukelia bakterijos, gyvenančios apnašose ir dantų akmenyse, todėl prasta burnos higiena, kai yra nepilnai išvalomos apnašos, ir nereguliarūs vizitai pas burnos higienistą dantų akmenų valymui yra pagrindinės gingivito atsiradimo priežastys. Gydant, šios ligos dantenų pažeidimai yra grįžtami.
Priežastys, galinčios įtakoti gingivito atsiradimą yra:
Gingivitas yra grįžtamas procesas. Atlikus profesionalią burnos higieną uždegimo požymiai išnyksta. Negydant, dantenų uždegimas gali pereiti į periodontitą ir pažeisti dantis supantį alveolinį kaulą, dėl to galima netekti dantų.
Periodonto ligų prevencijai nemažai svarbi ir atidi dantų priežiūra namuose:
Periodontitas
Lėtinis periodontitas tai - infekcinės kilmės uždegiminė liga kai yra negrįžtamai pažeidžiami periodonto audiniai. Išsivysto iš negydyto gingivito. Negydant periodontito, pirminiai klinikiniai požymiai laikui bėgant progresuoja į sunkias periodontito stadijas, kurios pasireiškia danties paslankumu, o galiausiai ir danties netekimu. Pagrindinis šios ligos pavojus yra tas, kad simptomai vystosi lėtai ir be skausmo, tad ilgus metus pacientas ligos gali net nepastebėti.
Periodontito požymiai:
• Paraudusios, paburkusios dantenos;
• Kraujuojančios dantenos;
• Dantenų nusmukimas ir dantų šaknų apsinuoginimas (vizualiai pailgėja dantys);
• Praplatėję tarpdančiai;
• Dantų paslankumas ir padėties keitimas;
• Dantų jautrumas į šaltą, karštą, rūgštų maistą;
• Nemalonus kvapas iš burnos.
Pirmas lengvai pastebimas simptomas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tai - dantenų kraujavimas valant dantis. Tik pastebėjus kraujavimą, reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją periodontologą.
Nechirurginis gydymas. Periodontito gydymas prasideda nuo profesionalios burnos higienos ir paciento asmeninės burnos higienos mokymo. Higienistas išvalo visus viršdanteninius ir dalį podanteninių dantų akmenų ir paruošia pacientą tolimesniems gydymo etapams. Po profesionalios burnos higienos uždegimas dantenose šiek tiek sumažėja. Po profesionalios burnos higienos praėjus 1-2 savaitėms vietinėje nejautroje atliekamas giluminis dantenų valymas.
Lengvo ir vidutinio sunkumo periodontitas lengvai gydomas ir kartais chirurginių procedūrų neprireikia, tačiau jeigu dantenų kišenės siekia 5-6 mm, chirurginis gydymas yra būtinas.
Chirurginis gydymas. Esant gilioms dantenų kišenėms, po nechirurginio gydymo praėjus 4-6 savaitėms, yra atliekama lopo operacija. Vietinėje nejautroje yra atkeliama dantena, išvalomi gilūs podanteniniai akmenys, infekuoti audiniai. Po kruopštaus išvalymo dantenos yra grąžinamos atgal ir fiksuojamos siūlėmis.
Esant palankioms anatominėms sąlygoms, įmanoma atlikti periodonto audinių regeneraciją, siekiant atstatyti prarastą kaulą.
Palaikomasis gydymas. Svarbu žinoti ir suprasti, kad periodontitas nėra išgydoma liga. Gydymo esmė yra ligą sustabdyti. Atsiradus palankioms sąlygomis (prasta burnos higiena, nereguliarūs vizitai pas burnos higienistą), liga atsinaujina, vystosi greičiau ir sunkiau pasiduoda gydymui. Labai svarbus yra palaikomasis gydymas: palaikyti gerą asmeninę burnos higieną, reguliariai lankytis pas burnos higienistą dantų akmenų valymui bei profilaktiškai lankytis pas gydytoją periodontologą periodonto būklės vertinimui.
UAB Dantida
Žemaitės g. 17
I-V: 8:00-19:00
8 655 21155